Ciekawe fakty na temat niebezpiecznych kleszczy

Jest lato, co oznacza więcej słońca i więcej czasu na zabawę na świeżym powietrzu, wędrówki i odkrywanie przyrody. Niestety może to również oznaczać więcej czasu z niektórymi z najbardziej nikczemnych szkodników natury. Kleszcze, które są powszechnie spotykane na wysokich trawach i obszarach zalesionych, są jednym z takich znanych szkodników. I ważne jest, aby upewnić się, że chronisz siebie i swoją rodzinę.

Mimo niewielkich rozmiarów kleszcze mogą powodować duże problemy, rozprzestrzeniając niebezpieczne choroby, takie jak borelioza. Tak więc, przed wyruszeniem na zewnątrz tego lata, zapoznaj się z poniższymi mało znanymi faktami na temat kleszczy, aby dowiedzieć się więcej o tych gryzących robakach.

  1. Kleszcze nie są owadami. To prawda. Kleszcze nie są owadami, chociaż często są z nimi mylone. Kleszcze są właściwie klasyfikowane jako pajęczaki lub krewni pająków, skorpionów i roztoczy. Jeśli przyjrzysz się uważnie kleszczowi podczas identyfikacji, przypomina on pająka z czterema parami nóg i brakiem czułków.
  2. Kleszcze to mini wampiry z prawdziwego życia… Chcą ssać twoją krew.Czy wiesz, że kleszcze potrzebują posiłku z krwi, aby przeżyć? Zgadza się! Kleszcze potrzebują krwi do pożywienia. Na przykład kleszcze czarnonogie żywią się przede wszystkim krwią jelenia wirginijskiego, ale będą też gryźć myszy, małe dzikie zwierzęta, ptaki i ludzi.
  3. Kleszcze to śmiałkowie.Kleszcze nie skaczą ani nie latają. Zamiast tego czołgają się po niskich krzakach lub trawie, aby znaleźć żywiciela. Następnie chwytają się tylnymi nogami i wyciągają przednie nogi, aby złapać przechodzącego zwierzęcia lub człowieka. Ten proces nazywa się questingiem. Czasami nawet spadają z grzędy i swobodnie spadają na przechodzącego gospodarza. Porozmawiaj o ryzykownym ruchu!
  4. Kleszcze też są miłośnikami psów. Niektóre gatunki kleszczy wolą psy jako żywicieli. Niestety psy są często łatwym celem podczas zabawy na podwórku lub spacerów po zalesionych terenach. Jeśli jesteś właścicielem zwierzaka, nie zapomnij często sprawdzać swojego pupila pod kątem kleszczy, zwłaszcza po spacerach lub zabawie, oraz regularnie myć pościel i zabawki pluszowe. Jeśli masz kota w domu/na zewnątrz, pamiętaj, aby regularnie sprawdzać, czy nie ma kleszczy.
  5. Jeśli chodzi o karmienie, kleszcze są w nim na dłuższą metę. W przeciwieństwie do wielu innych szkodników gryzących, kleszcze są przystosowane do żerowania przez długi czas. Zakopują swoje zakrzywione zęby głęboko w skórze żywiciela, dzięki czemu mogą pozostać bezpiecznie przytwierdzone przez wiele dni, aby jeść. Ważne jest, aby pamiętać, że kleszcze zwykle wymagają 24-48 godzin karmienia, zanim z powodzeniem przeniosą infekcje, takie jak borelioza, więc szybkie usunięcie ma kluczowe znaczenie.

Czy zaskoczyły Cię którekolwiek z tych kleszczy? Kleszcze mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, szczególnie w okresie letnim, kiedy ludzie i zwierzęta spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu. Nie oznacza to jednak, że przez kilka następnych tygodni wszyscy musimy pozostać w areszcie domowym. Jeśli planujesz w tym sezonie skorzystać z ciepłej pogody, wędrować, jeździć na rowerze, biwakować lub wybrać się na przygodę na świeżym powietrzu, po prostu postępuj zgodnie z tymi pięcioma wskazówkami , aby zapobiec ukąszeniom kleszczy.