Jak nie przywieźć pluskiew z wakacji?

Wybierasz się na wakacje? Pamiętaj, by nie przywieźć ze sobą pluskiew

Po dwóch latach zmniejszonej liczby podróży spowodowanych pandemią eksperci przewidują znaczny wzrost tego lata. Wraz ze wzrostem liczby podróży zwiększa się ryzyko napotkania pluskiew, a DDDezynfektor wykorzystuje rozpoczęty okres wakacyjny, by edukować podróżnych o kluczowych wskazówkach, aby tego lata uniknąć pluskiew. 

„Ponieważ aktywność podróżnicza nasila się w całym naszym regionie, podróżnicy będą tego lata narażeni na większe ryzyko napotkania pluskiew” – mówi Piotr Druzd, prezes zarządu Ogólnopolskiego Centrum DDD. „Ważne jest, aby podróżni zrozumieli potencjalne ryzyko, jakie stwarzają pluskwy i podróżowali mądrze, aby uniknąć problemu z infestacją po powrocie do domu”. 

Fakty o pluskwie:

Pluskwy nie latają, ale mogą łatwo wspiąć się na bagaż lub ubranie, w ten sposób zwykle rozprzestrzeniają się plagi. Pluskwy są zwykle spotykane w miejscach, w których ludzie śpią, ale można je również znaleźć w środkach transportu publicznego (taksówki, samoloty, statki wycieczkowe itp.), domy towarowe, kina, biurowce, szkoły, kościoły i różne inne miejsca.

Typową reakcją dla większości ludzi jest czerwony obrzęk, który pojawia się w miejscu ugryzienia z być może pewnym swędzeniem. Szacuje się, że około 40% populacji w ogóle nie reaguje na ukąszenia pluskiew. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić reakcje alergiczne o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego. Nie wykazano, aby pluskwy przeniosły jakąkolwiek chorobę poprzez proces karmienia, jednak ostatnie badania sugerują, że są one zdolne do rozprzestrzeniania choroby Chagasa poprzez kontakt z ich ekskrementami.

Ponieważ podróże są głównym źródłem rozprzestrzeniania się pluskiew, sugerujemy podróżnym rozważenie następujących wskazówek: 

  1. Rozważ walizkę z twardą skorupą, oferującą mniej szczelin, w których mogą się ukryć robaki.
  2. Sprawdź, czy nie ma pluskiew przed rozpakowaniem lub osiedleniem się w pokoju. Unikaj kładzenia bagażu na łóżku lub na podłodze — skorzystaj z półki na bagaż lub umieść bagaż w łazience podczas sprawdzania pokoju. Na czas pobytu rozważ powieszenie ubrań w szafie lub trzymanie bagażu na komodzie.
  3. Wyciągnij prześcieradła z materaca i poszukaj robaków wzdłuż szwów lub drobnych plam krwi na materacu lub prześcieradłach. Spójrz wzdłuż krawędzi i szwów.
  4. Sprawdź zagłówek i za nim.
  5. Zbadaj meble tapicerowane i zabiegi okienne.
  6. Natychmiast powiadom kierownictwo i zmień pokoje lub hotele, jeśli istnieją dowody na pluskwy.
  7. Po powrocie do domu, przed wniesieniem walizki do domu, odkurz bagaż i rozważ użycie szczotki do wyszorowania rzeczy, których nie można prać.
  8. Natychmiast rozpakuj i wypierz wszystkie ubrania w gorącej wodzie i wysusz na dużym ogniu.

„Jeśli podróżni niechcący przyniosą pluskwy do domu, powinni natychmiast zadzwonić po wyspecjalizowaną ekipę”, powiedział Druzd. „Mała inwazja pluskiew jest tańsza i łatwiejsza do kontrolowania niż taka, która ma czas na rozprzestrzenienie się”.