Ozonowanie pomieszczeń to skuteczny sposób na ich dezynfekcję i odświeżenie. Eliminuje szkodliwe drobnoustroje i nieprzyjemne zapachy. Ta metoda jest bardzo ekonomiczna i praktyczna. Doradzimy jak przeprowadzić ozonowanie biura i mieszkania w najbardziej efektywny i bezpieczny sposób.
Ozonowanie – co to jest?
Ozon (O₃) to forma tlenu zbudowana z cząsteczek o trzech atomach. Najczęściej występująca w atmosferze cząsteczka tlenu (O₂) ma dwa atomy. Specyficzna struktura sprawia, że ozon jest bardzo niestabilny. Trzeci atom tlenu ma tendencję do odrywania się, a następnie reagowania z innymi związkami. Te właściwości są wykorzystywane do celów dezynfekcyjnych. Działanie bakteriobójcze ozonu obserwuje się nawet w bardzo niskich stężeniach (13 µg/dm³). Jest zatem ponad 50 razy skuteczniejszy niż chlor i działa 3000 razy szybciej.
Zaletą ozonu jest jego wysoka zdolność penetracji. Możesz go używać do dezynfekcji zarówno wody, jak i powietrza w pomieszczeniach. Wykorzystywany jest również w rolnictwie i przemyśle, czego przykładem jest ozonowanie żywności czy dezynfekcja zbóż przeznaczonych do siewu. Jako gaz doskonale wnika w najmniejsze zakamarki, wnętrza mebli i kanały wentylacyjne. Doskonale dezynfekuje również tkaniny (np. tapicerkę i dywany) oraz elementy wewnątrz urządzeń mechanicznych. Ozonowanie często przeprowadza się podczas przygotowywania auta do sprzedaży. Pozwala na oczyszczenie klimatyzacji i odświeżenie wnętrza.
W tym celu wykorzystywane są o generatory ozonu. Są to urządzenia, które wytwarzają gaz z powietrza poprzez jego zasysanie i poddawanie wyładowaniom elektrycznym (koronowaniu). Ozon można również wytwarzać za pomocą promieniowania ultrafioletowego (UV). Wymagana jest do tego specjalna wbudowana lampa. Obie metody są bardzo proste i niezwykle ekonomiczne, ponieważ wystarczy dostęp do prądu.
Jakie są zalety ozonowania?
Ozon ma globalny wpływ na organizmy żywe. Niszczy błony biologiczne, hamuje enzymy i zapobiega oddychaniu wewnątrzkomórkowemu. Te właściwości sprawiają, że idealnie nadaje się do stosowania jako środek bakteriobójczy. Doskonale sprawdza się również w zwalczaniu grzybów, pleśni, a nawet wirusów.
Wysoka reaktywność ozonu sprawia, że można go z powodzeniem stosować do usuwania nieprzyjemnych zapachów z pomieszczeń. Sprawdzi się zatem przy chłodzeniu pomieszczeń po pożarze, powodzi, budynków do hodowli zwierząt oraz pomieszczeń przesiąkniętych dymem tytoniowym. Użycie ozonatora będzie konieczne w mieszkaniach przeznaczonych do gruntownych remontów – często pozostawionych bujnie i zagrzybionych. Ozon jest również dobry do redukcji cyklicznych związków aromatycznych stosowanych jako rozpuszczalniki farb i lakierów. Oprócz nieprzyjemnego zapachu są trujące, a niektóre także rakotwórcze. Rozbija pierścień węglowy, który je tworzy, a powstałe związki utleniają się do dwutlenku węgla, wody i tlenków.
Profilaktyczne leczenie ozonem jest szczególnie korzystne dla alergików i astmatyków. Proces ten pozwala pozbyć się roztoczy, substancji uczulających wydzielanych przez pleśnie i owady, których wydzieliny mogą być źródłem poważnych reakcji alergicznych. W wysokich stężeniach gaz niszczy pasożyty (pchły, wszy, pluskwy), wszelkiego rodzaju szkodliwe owady (mrówki, ćmy, rybiki cukrowe, karaluchy) oraz ich jaja i poczwarki. Jest również zabójczy i odstraszający gryzonie. Dlatego jest coraz częściej stosowany jako pomocniczy środek deratyzacji.
Ozonowanie mieszkania
Przed uruchomieniem generatora ozonu należy się odpowiednio przygotować. Aby ozonowanie mieszkania przyniosło zamierzony efekt, konieczne jest utrzymanie przez wystarczająco długi czas jego stężenia na dość wysokim poziomie. Dlatego ważne jest, aby dokładnie zamykać okna i drzwi, a jeśli są otwory do wymiany powietrza, należy je uszczelnić. Dezynfekujące zalety ozonu – silne właściwości utleniające – oznaczają, że ma on również właściwości postarzające przedmioty. Przed ozonowaniem należy zwrócić uwagę na zabezpieczenie kosztowności (obrazów, mebli skórzanych) i wywiezienie ich z pomieszczenia lub zabezpieczenie folią.
Niezbędne jest usuwanie zwierząt (w tym ryb akwariowych) i roślin z dezynfekowanych miejsc. Ludzie absolutnie nie mogą tam zostać. Osoba obsługująca generator ozonu musi używać pilota lub być wyposażona w specjalny kombinezon i maskę ochronną.
Ozon jest cięższy od powietrza, dlatego dla najlepszego efektu warto ustawić maszynę do jego produkcji np. na szafce na środku pomieszczenia.
Ozonowanie biura
W dzisiejszych czasach systematyczne ozonowanie biur stało się standardem. Przestrzenie te, ze względu na akumulację i przepływ ludzi, a także przedmioty współdzielone przez pracowników (komputery, telefony, drukarki), stanowią idealne siedlisko dla bakterii i wirusów. Problem jest szczególnie widoczny w otwartych przestrzeniach i miejscach wyposażonych w systemy klimatyzacji starszego typu. Pomieszczeniami, które wymagają regularnego ozonowania są również kuchnie, stołówki i sale konferencyjne. Istnieją dowody naukowe na to, że regularne dezynfekowanie biur znacznie zmniejsza absencję chorobową, co daje wymierne oszczędności. Ponadto osoby przebywające w higienicznych warunkach i oddychające czystym powietrzem są nie tylko zdrowsze,
Ozonowanie najlepiej wykonywać w godzinach, kiedy w biurowcu nikt nie pracuje – w nocy lub w weekendy. Jeżeli nie jest to możliwe, pomieszczenie należy odpowiednio wyizolować i zabezpieczyć przed dostępem osób niepowołanych.
Dezynfekcja ozonem – kiedy jest skuteczna?
Ozonowanie jest metodą skuteczną (niszczy 99% drobnoustrojów), szybką i przy prawidłowym wykonaniu bardzo bezpieczną. Czas potrzebny na dezynfekcję danego pomieszczenia obliczany jest na podstawie jego powierzchni i mocy generatora. Wybór generatora ozonu do danego zastosowania zależy więc od jego właściwości technicznych. Producent zazwyczaj zawiera szczegółowe informacje dotyczące optymalnego użytkowania w instrukcji obsługi. Generalnie wystarczy kilka godzin pracy, aby przeprowadzić ozonowanie. Po wyłączeniu generatora odczekaj około 30-40 minut (w tym czasie ozon zamieni się w nieszkodliwy tlen O2), a następnie dobrze przewietrz pomieszczenie.
Należy jednak pamiętać, że skuteczność metody jest niezwykle doraźna i ściśle zależy od źródła problemu. Zwykle wystarczy jeden zabieg, aby wyeliminować nieprzyjemne zapachy papierosów po imprezie lub chemiczne zapachy po malowaniu. Jeśli natomiast chcemy zaadaptować zrujnowany i zrujnowany lokal na cele mieszkalne, proces ten trzeba powtórzyć kilkakrotnie. Najlepiej zrobić to przed, w trakcie i po zakończeniu renowacji. Nawet po pożarze zapach spalenizny może być bardzo trwały, wymagając wielokrotnego ozonowania.
Przed użyciem generatora ozonu należy również ustalić przyczynę powstawania nieprzyjemnych zapachów i spróbować je wyeliminować. Jeśli problemem jest np. nieprzyjemny zapach pochodzący z kanalizacji lub z wilgotnego gruntu, ozonowanie pomoże na bardzo krótki czas. To samo dotyczy źródeł zwierzęcych – jeśli nadal są obecne w jednym miejscu, zapach po pewnym czasie pojawi się ponownie.
Ozonowanie samochodu i usuwanie grzyba z klimatyzacji odbywa się zwykle w przypadku wykrycia nieprzyjemnych zapachów z nawiewu. Niektórzy kierowcy wolą jednak profilaktykę leczyć i robią to raz w roku profilaktycznie – zwykle po zimie, co jest szczególnie polecane osobom z problemami z oddychaniem lub obniżoną odpornością.
W budynkach użyteczności publicznej (szkoły, szpitale), a także w biurach, restauracjach i salonach kosmetycznych dekontaminację należy przeprowadzać często iw miarę możliwości regularnie. Proces pozwoli zachować wysoki poziom higieny oraz skutecznie wyeliminować drobnoustroje chorobotwórcze z otoczenia.
Czy ozonowanie jest szkodliwe?
Jak już kilkakrotnie wspomniano powyżej, podczas ozonowania nikt nie może przebywać w pomieszczeniu. Jest to bardzo ważne, ponieważ aby ozonowanie było skuteczne, poziom stężenia ozonu musi wynosić od 3 do 5 ppm. Jednak niebezpieczne objawy zatrucia u ludzi pojawiają się już na poziomie 0,7 ppm! Niższe stężenia (powyżej 0,1 ppm) są również szkodliwe – głównie drażniące.
Częste narażenie na ozon powoduje problemy z błoną śluzową. Nawet krótkotrwałe wdychanie gazu prowadzi do reakcji zapalnych w oskrzelach i płucach. Przy dłuższej ekspozycji błona śluzowa ulega patologicznemu rozrostowi, a pęcherzyki stają się włókniste. Powoduje to postępującą niewydolność oddechową. Ozon działa równie niekorzystnie na oczy i skórę, prowadząc do jej przedwczesnego starzenia.
Dlatego, aby ozonowanie powietrza było bezpieczne, należy ściśle przestrzegać wymaganych środków ochronnych. Zaletą ozonu jest jego wysoka reaktywność i szybki rozkład, co skutkuje niemal całkowitą neutralizacją środowiska. Po odczekaniu odpowiedniego czasu po wyłączeniu generatora i przewietrzeniu pomieszczenia, wszelkie niebezpieczeństwo znika.
Dlatego uważany jest, w przeciwieństwie do innych popularnych środków dezynfekcyjnych i biobójczych, za środek o wysokim profilu bezpieczeństwa. Aby z niego skorzystać, wystarczy uruchomić generator i nie musisz martwić się o słoiki z chemikaliami. Byłoby to nie tylko niewygodne w transporcie, ale farba może również stanowić potencjalne zagrożenie podczas przechowywania lub wpadnięcia w niepowołane ręce.