Zapobieganie karaluchom dba o zdrowie Twoje i Twoich bliskich

Karaluchy to bardzo znienawidzony, przenoszący choroby szkodnik, który może powodować wiele niepokoju. Nikt nie lubi ich widzieć w swoim domu, ponieważ są brudnymi szkodnikami, które często sygnalizują skażenie i nieczystość. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) są „niehigienicznymi padlinożercami w ludzkich osiedlach”. Oto, co musisz wiedzieć o zagrożeniach dla zdrowia, jakie stwarzają i dlaczego konieczne jest zapobieganie karaluchom.

Czy karaluchy są niebezpieczne?

Karaluchy mogą stanowić wiele niebezpieczeństw i zagrożeń dla twojego domu i rodziny. Mogą przenosić wiele patogenów, powodować choroby i działać jako wyzwalacze innych schorzeń. 

Zanieczyszczenie żywności i zatrucie pokarmowe

Karaluchy mogą przenosić na swoim ciele do 33 różnych rodzajów szkodliwych bakterii i patogenów ze względu na ich tendencję do czołgania się przez kał, śmieci, szczątki martwych zwierząt i inne formy odpadów, aby uzyskać dostęp do źródeł pożywienia. Kiedy zanieczyszczają żywność, często pozostawiają na niej patogeny chorobotwórcze. Niektóre z głównych patogenów, które przenoszą, obejmują E. coli, salmonellę, gronkowce i paciorkowce. Bakterie te, jeśli zostaną spożyte, mogą powodować zatrucie pokarmowe i inne choroby żołądkowo-jelitowe. Niektóre objawy infekcji układu pokarmowego obejmują biegunkę (czasami z krwią), ból i skurcze żołądka oraz wymioty — wszystko to przez dłuższy czas, który może trwać nawet kilka dni.

Alergie

Od dawna wiadomo, że karaluchy wywołują reakcje alergiczne. Ich ślina, zrzucane egzoszkielety, odchody i inne odpady zawierają alergeny, które, jeśli zostaną rozprzestrzenione w domu, mogą wywołać różne reakcje u osób wrażliwych na zdrowie lub z obniżoną odpornością. Wiadomo również, że karaluchy wywołują reakcje skórne, takie jak wysypki, jeśli wejdą w kontakt z nagą skórą. Nie gryzą, ale ich kolce mogą drapać lub ocierać powierzchnię skóry i pozostawiać bakterie, które mogą powodować infekcję lub reakcję alergiczną.

Ponadto, chociaż karaluchy nie powodują astmy, alergeny, które przenoszą i odkładają, mogą być głównym czynnikiem wywołującym ataki astmy. Jeśli ich odpady pozostaną w powietrzu w domu, mogą wpływać na wrażliwe układy oddechowe i powodować trudności w oddychaniu, które charakteryzują astmę.

Inne choroby karaluchów

W przeszłości karaluchy były znane z przenoszenia kilku innych rodzajów szkodliwych chorób, takich jak:

  • Czerwonka: ciężka infekcja jelitowa, która zwykle powoduje krwawą biegunkę, a także gorączkę i skurcze.
  • Dur brzuszny : choroba, która wynika z zakażenia salmonellą, objawy duru brzusznego obejmują wysoką gorączkę, ból głowy, ból brzucha oraz zaparcia lub biegunkę.

Co robić z karaluchami?

Jeśli jesteś właścicielem domu, który chce się pozbyć lub zapobiec pladze karaluchów, jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić, jest utrzymanie domu w czystości. Może to obejmować utrzymywanie powierzchni w czystości i higienie, zwłaszcza podczas gotowania, utrzymywanie szczelnych pojemników na śmieci, zapobieganie gromadzeniu się pleśni i pleśni oraz stosowanie systemu oczyszczania powietrza.

Najpopularniejszymi karaluchami są tzw. prusaki czyli karaluchy niemieckie. Mogą mieć kolor od czerwonobrązowego do czarnego i żerują głównie nocą, co oznacza, że w dzień ​​będą się również chować w ciemnych zakamarkach i szczelinach oraz uciekać przed światłem. Możesz nie zobaczyć ich od razu, ale jeśli do tego dojdzie, nadszedł czas, aby podjąć pewne środki kontroli karaluchów.

Jeśli potrzebujesz pomocy w pozbyciu się problemów z karaluchami, nasi technicy w DDDezynfektor mogą Ci pomóc.